همه چیز درباره چای

 درباره چای: چای یک نوشیدنی خوش عطر و طعم است و از گیاهی به نام کاملیا سیننسیس به دست می آید. این نوشیدنی از ریختن برگ های خشک چای در داخل آب جوش به عمل می آید. گیاه کاملیا سیننسیس گیاهی است همیشه سبز و بومی آسیای شرقی است.

در گویش چینی جنوبی به این گیاه چای و در گویش چینی شمالی به صورت تِی تلفظ می‌شود و هردو تلفظی از یک حرف چینی یگانه در چین قدیم هستند. مردم اروپای غربی نام این گیاه را از چینیان شمالی و مردم خاورمیانه و شمال آفریقا نام آن را از چینیان جنوبی آموختند.

چای فقط از برگ‌های خاصی از این گیاه به‌دست می‌آید. برگ‌های بسیار کمی‌ از این گیاهان برای تولید چای مناسب هستند. بیشتر برگ‌های قسمت بالایی و جوانه‌ها برای تولید چای مورد استفاده قرار می‌گیرند. گیاه سیننسیس به صورت طبیعی تا حدود ارتفاع سه متر رشد می‌کند. برای دسترسی به برگ‌های تازه جوانه زده که هربار چیده می‌شوند طوری از گیاه نگهداری می‌شود که همیشه در ارتفاع حدود یک و نیم متر باشد.

گیاه سیننسیس برای رشد بهتر شبیه به بسیاری از گیاهان دیگر به خاکی غنی و سبک نیاز دارد. در نواحی نزدیک به استوا به دلیل شرایط خاص آب و هوایی این گیاه رشد بهتری نسبت به سایر نواحی جهان دارد.

چای، نوشیدنی محبوب در ایران است؛ و بیشتر مردم همه روزه آن را مصرف می‌کنند.

خواص چای سیاه

در گذشته اهمیت چای در میان مردم به اندازه ای بود که چای را هم به عنوان دارو و هم به عنوان یک نوشیدنی دلچسب در مراسم های مذهبی و سلطنتی استفاده می کردند.  چای یک منبع طبیعی از کافئین و آنتی‌اکسیدان‌ها است، اما تقریباً بدون چربی، کربوهیدرات‌ها، یا پروتئین آن، دارای طعمی مطلوب است که کمی تلخ و گس می‌باشد.

همناطور که قبلا ذکر شد چای از گیاهی زیبا با نام کاملیا سیننسیس به دست می آید که دمنوش های خوش طعم و عطر زیادی از آن به عمل آورده می شود. این گیاه از دسته گیاهان موسوم به کاملیا است. نوع اصلی چای از گیاه کاملیا سیننسیس تولید می‌شود که شامل چای سفید، چای زرد، چای سبز، چای اولونگ، چای سیاه و چای تخمیر شده هستند. هر کدام از این انواع چای بو، طعم و ظاهری متفاوت و خاص دارند.

گیاه کاملیا سیننسیس اگر در محیط گرم و مرطوب قرار بگیرد در تمام فصول سال رشد کرده و جوانه می‌زند؛ به اصطلاح گیاهی همیشه سبز است. منشا این گیاه در آسیای شرقی است اما گاهی در دیگر نقاط جهان هم پرورش داده می‌شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up