مقایسه چای سیاه و چای سبز

تفاوت چای سیاه و چای سبز: چای یکی از نوشیدنی های اصلی بسیاری از مردم به خصوص ایرانیان است و بخشی از فرهنگ زندگی ایرانیان شده است.
از مهمترین انواع چای می توان به دو نوع از رایج‌ترین چای‌ها، چای سیاه و چای سبز اشاره کرد. در این مقاله چای سبز و چای سیاه را با هم مقایسه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

این دو محصول از برگ‌های گیاه کاملیا سیننسیس به دست می آیند. میتوان گفت اولین و بارزترین تفاوت چای سبز و چای سیاه در نحوه فرآوری آنهاست. در هنگام تولید چای سیاه، ابتدا فرآیند تخمیر انجام می‌شود. برگهای چای را در معرض هوا قرار می‌دهند که در اثر آن، برگ‌ها تیره و قهوه‌ای رنگ شده و در نتیجه طعمی قوی‌تر نسبت به چای سبز پیدا می‌کنند. در صورتی که در تولید چای سبز، از روش‌های دیگری چون تفت دادن برگ‌های چای در ظروف بزرگ استفاده می‌شود.

تفاوت دیگر چای سبز و چای سیاه در میزان وجود تانن است. تانن، نام ترکیب شیمیایی طبیعی است که در برخی از مواد غذایی و تعدادی از نوشیدنی های گیاهی می توان یافت. عطر و طعم گس و همچنین رنگ موجود در چای ناشی از وجود تانن می باشد. این ترکیب شیمیایی در چای سیاه بیشترین میزان را دارد. غلظت تانن موجود در چای، به طور ویژه ای به روش تولید چای و زمان دم کشیدن چای بستگی دارد. پس میتوان به این نکته پی برد که تمامی انواع چای ها حاوی تانن می باشند اما غلظت های مختلفی را دارا هستند و بیشترین میزان غلظت تانن در بین انواع چای ها، در چای سیاه و کمترین غلظت آن، در چای سبز موجود می باشد.

در تحقیقاتی که صورت گرفته ، تیافلاوین موجود در چای سیاه و کاتکین موجود در چای سبز که میزان ظرفیت آنتی‌اکسیدان در هر دو نوع چای به یک میزان است. اما در بعضی از آزمایش‌ها مشخص شده است که چای سبز، تأثیرات آنتی اکسیدانیِ بیشتری نسبت به چای سیاه دارد.

تفاوت دیگر این دو محصول در میزان کافئین موجود در انهاست که در چای سیاه میزان آن بیشتر و مانند قهوه روی شما تاثیر می گذارد. در صورتی که چای سبز درصد بیشتری آمینو اسید دارد که کافئین موجود در آن را خنثی می‌کند. به همین دلیل کسانی که به کافئین حساسیت دارند چای سبز پیشنهاد می‌شود.

نکته: باید توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد هر دو محصول ممکن است مشکلاتی از قبیل تحریک معده و حالت تهوع شود. همچنین موجب کاهش جذب مواد معدنی نیز گردد. توصیه میکنیم که چای را بلافاصله بعد و یا همراه با غذا مصرف نکنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up